Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Decydując się na wakacje turyści często zapominają albo celowo pomijają wykupienie ubezpieczenia turystycznego, bo przecież nie jest obowiązkowe, więc po co? Taki obowiązek nakładany jest jedynie wtedy, gdy wybieramy się do krajów, w których wymagana jest wiza, jak np. Rosja czy Białoruś. W innych przypadkach zazwyczaj nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów. To duży błąd, bo nasza nierozsądna decyzja może nas kosztować dużo więcej.

Jakże często słyszymy komentarze:

Jeżdżę od 10 lat na wycieczki i nigdy nie kupowałem ubezpieczenia. Jakoś żyję, nic mi się nie stało.

Nie oznacza to, że i tym razem też tak będzie. Nigdy nie wiemy co nas spotka i na wszystko trzeba być przygotowanym. Znacie chyba powiedzenie „Mądry Polak po szkodzie?” Wyobraźcie sobie, że koszty leczenia za granicą wynoszą czasami astronomiczne sumy, a chyba nie chcecie wrócić z wakacji z rachunkiem na kilkadziesiąt, a co gorsza kilkaset tysięcy euro?

Załatwię sobie Kartę EKUZ, wystarczy.

Otóż nie wystarczy. Oczywiście, lepiej wyrobić sobie darmową Kartę EKUZ niż nie mieć żadnej formy ubezpieczenia. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zapewnia ona wystarczającej ochrony. Będziemy mogli liczyć tylko na częściową pomoc w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.

Jaka jest więc różnica między kartą EKUZ a polisą turystyczną?

  • Karta EKUZ obowiązuje jedynie na terytoriach UE i EFTY. Polisę turystyczną możemy wykupić zarówno na Polskę, Europę, jak i świat.
  • Z karty EKUZ możemy skorzystać tylko i wyłącznie w publicznych placówkach medycznych. Nie możemy więc udać się do prywatnej kliniki czy lekarza. Mając polisę turystyczną nie musimy się o nic martwić. W przypadku, gdy coś się wydarzy centrala z towarzystwa ubezpieczeniowego udzieli nam pomocy. Poinstruują nas co zrobić i wskażą m.in. najbliższy punkt medyczny, do którego powinniśmy się udać. Takie centrale działają 24h na dobę, więc nie będziemy zdani sami na siebie.
  • W niektórych państwach obywatele muszą dopłacać do swojego leczenia. Nie jest to więc sytuacja taka jak w Polsce, że wszystko jest darmowe i pokrywane przez NFZ. I w zasadzie do głowy by nam nie przyszło, że dostaniemy za część zabiegów rachunek. Korzystając z karty EKUZ jesteśmy tak samo traktowani, jak mieszkańcy odwiedzanego przez nas kraju, którzy współfinansują służbę zdrowia, czyli będziemy musieli za część zabiegów zapłacić z własnej kieszeni. Takimi krajami są np. Grecja, czy Chorwacja. W przypadku posiadania polisy turystycznej koszty leczenia zwracane są w całości, oczywiście do sumy, do której się ubezpieczyliśmy.
  • Karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski czy akcji ratowniczej. Polisa tak.
  • Karta EKUZ obejmuje jedynie koszty leczenia, natomiast polisa turystyczna rozszerzona jest o następstwa nieszczęśliwych wypadków, OC czy bagaż podróżny.

Co, jeżeli cierpię na choroby przewlekłe?

Pamiętajcie, że jeżeli cierpicie na choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, nowotwory, należy rozszerzyć Waszą polisę właśnie o choroby przewlekłe.

Czy wykupując koszty rezygnacji mogę zrezygnować z podróży w każdej chwili?

Jeżeli wykupujecie koszty rezygnacji, nie uprawnia to Was do rezygnacji z wyjazdu z błahego powodu lub gdy po prostu rozmyślicie się jechać. Przyczyna rezygnacji musi być uzasadniona i towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie podaje, kiedy możecie zrezygnować. W przypadku UNIQUE takim powodem może być np. nagłe zachorowanie lub śmierć osoby bliskiej, wezwanie do sądu zaplanowane na datę podróży, itd.

Ubezpieczenie turystyczne jest drogie. MIT

Koszty ubezpieczenia nie są wcale wysokie i jeżeli chodzi np. o kraje europejskie to zaczynają się one już od kilku złotych dziennie. Cena polisy turystycznej zależy jednak od długości trwania podróży, zakresu i sumy ubezpieczenia w danej firmie ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie turystyczne to temat rzeka, więc jeżeli masz pytania, wątpliwości jakie ubezpieczenie wybrać, to zgłoś się do nas. Służymy fachowym doradztwem i wspólnie wybierzemy wariant ubezpieczenia, który będzie idealny dla Twojej podróży. Przypominamy również, że możesz u nas wykupić ubezpieczenie na Białoruś.