Wakacje w Polsce?

Wakacje w Polsce?

Wakacje w Polsce? Cudze chwalicie, swego nie znacie. Choć to tylko popularna fraza, zaczerpnięta z utworu Stanisława Jachowicza, to jednak ma wiele wspólnego z dzisiejszą rzeczywistością i turystycznymi preferencjami Polaków.

Wystarczy spojrzeć szerzej

Polacy chętniej wybierają zagraniczne wycieczki, bo… w Polsce cały czas pada, woda w Bałtyku jest taka zimna, a w hotelach drogo i dookoła jeszcze pełno rodaków, którzy na urlopach, to myślą, że im wszystko wolno i dobre maniery chowają do kieszeni. Na pewno nie raz to słyszeliście. Tylko czy rzeczywiście tak jest?

Niestety narzekanie mamy już we krwi. Pogoda w Polsce jest niepewna, to fakt i czasami może pokrzyżować nam plany, ale przecież jest tyle alternatyw, by ciekawie spędzić czas, nawet kiedy za oknem szaruga. Wystarczy się wysilić, przestać marudzić i szerzej zacząć patrzeć na to, co mamy wokół. A mamy naprawdę wiele!

Polska może zaskoczyć

Większość z nas wyjeżdża w odległe zakątki Europy i świata, szukając niepowtarzalnych doznań, a nie zna piękna własnego kraju. A szkoda, bo Polska ma dużo do zaoferowania i niejednego z Was pozytywnie może zaskoczyć.

Wiedzieliście, że w Polsce są wulkany? A nawet Kraina Wygasłych Wulkanów? No właśnie wygasłe, ale są. Przybywając na Pogórze Kaczawskie położone niedaleko Jeleniej Góry możemy wdrapać się na jeden z nich – Ostrzycę. Możemy nawet podziwiać Wielkie Organy Wielisławskie, czyli odsłonięte spękane skały przypominające wachlarz i powstałe z zastygającej niegdyś lawy.

A może uwielbiacie Skalne Miasta? Pojedźcie do Parku Narodowego Gór Stołowych i przespacerujcie się po labiryncie Błędnych Skał. Będziecie musieli się trochę nagimnastykować, ale zdziwicie się, jakie formacje skalne natura nam wyczarowała.

A co powiecie na spacer po polskiej Saharze? Na pewno znacie ją z podręczników szkolnych czy lekcji geografii. Teraz przyznajcie się, ilu z Was widziało Pustynię Błędowską na żywo? 

Kto powiedział, ze wakacje w Polsce muszą być nudne?

Mamy się czym pochwalić

Tatry i Podhale – nasza duma narodowa. Temat rzeka. I już nie o samych górach nawet mowa, ale i o równie pięknej kulturze góralskiej. Gwara, stroje, muzyka, taniec, kuchnia, kultywowanie tradycji i obrzędów oraz tradycyjne budownictwo, to coś czym powinniśmy się chwalić na arenie międzynarodowej, coś co powinniśmy pielęgnować. Tego regionu nie trzeba popularyzować, bo co roku przyciąga on miliony turystów. Warto jednak zobaczyć coś więcej niż Morskie Oko, Kasprowy Wierch, czy Krupówki.

Marzycie o wycieczce do Rzymu? Może najpierw wybierzcie się do Sandomierza, który również położony jest na siedmiu wzgórzach. Z tego względu nazywany jest przez tutejszych mieszkańców „małym Rzymem”.

Podlasie natomiast odkryje przed Wami tajemnice Orientu. To tutaj możecie spotkać jeszcze Tatarów, przespacerować się po muzułmańskich cmentarzach-mizarach czy odwiedzić meczety.

Niemożliwe staje się możliwe

Jak Wam się znudzi, to wpadnijcie na Mazury – cud natury. Ilość jezior przyprawi Was o zawrót głowy. Przy okazji zobaczcie piramidę w miejscowości Rapa. To grobowiec, który był wzorowany na egipskich piramidach. Zaskoczeni?

A może tak przejechać się statkiem po trawie? Brzmi jak abstrakcja? Kanał Elbląski zagwarantuje Wam takie przeżycie. I wiecie co? Jest to jedyne takie miejsce w Europie, gdzie niemożliwe, staje się możliwe.

I na koniec wisienka na torcie – Trójmiasto. Sopot z najdłuższym drewnianym molo oraz Gdynia ze słynnym Klifem Orłowskim i Darem Pomorza, statkiem, którym odbyto rejs dookoła świata. No i oczywiście Gdańsk, w którym spacer to czysta przyjemność i któremu niczego nie brakuje w porównaniu z innymi, wielkimi, europejskimi miastami. Jest magiczny i hipnotyzuje.

Wszystko na wyciągnięcie ręki

I wiecie co jest w tym wszystkim najlepsze? To, że te wszystkie atrakcje i niezwykłe miejsca mamy naprawdę na wyciągnięcie ręki. Bądźmy więc otwarci na wakacje w Polsce!