Co skrywa Montmartre w Paryżu?

Co skrywa Montmartre w Paryżu?

Paryż przez wielu uważany jest za najbardziej romantyczne miasto w Europie. Jedni są w nim zakochani, inni go nienawidzą, ale o gustach się nie dyskutuje. Piękno to bowiem pojęcie subiektywne. Każdy podczas podróży szuka czegoś innego i czym innym się zachwyca. Warto samemu wyrobić sobie opinię. A kto wie, może i Was urzeknie dzielnica Montmartre, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Paryżu.

Montmartre to dzielnica położona w północnej części Paryża, która dopiero w XIX w. została przyłączona do miasta. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim ze względu na swą bogatą historię.

Montmartre było dawniej wioską, gdzie tutejsi mieszkańcy trudnili się uprawą winorośli i produkowaniem mąki. Istniało tu 30 wiatraków. Do dziś zachowały się dwa z nich – Moulin Rouge i Moulin de La Galette.

Koszty życia w tym miejscu utrzymywały się na dość niskim poziomie, co sprawiało, że tereny te zasiedlone były przez niższe warstwy społeczne. Plątanina wąskich, urokliwych uliczek, klimatyczne kawiarnie, położenie Montmartre na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękna panorama na paryskie kamienice, a także niebanalna architektura sprawiły, że dzielnica zaczęła przyciągać bohemę artystyczną. Mieszkali tutaj, szukali inspiracji i tworzyli swoje działa m.in.: Vincent Van Gogh, Fryderyk Chopin czy Pablo Picasso.

Dziś możecie zachwycić się mozaikami w bazylice Sacre-Couer, górującej nad miastem, wybrać się na spektakl do Moulin Rouge, najbardziej znanego kabaretu na świecie, czy podejrzeć prace malarzy lub zamówić swoją karykaturę na Plac du Tertre albo poszukać „Ściany miłości”. Możecie też przysiąść w lokalnej knajpce, spróbować francuskiej kuchni, a potem zagubić się w uliczkach Montmartre, uciekając od tych najbardziej turystycznych atrakcji i po prostu chłonąć klimat tego miejsca.

Wskazówka: Montmartre warto zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy, bo pora dnia również zasadniczo wpływa na jej odbiór…

Dodaj komentarz